Afrykańska Magia - Kamerun 2015
Fotografie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy do Kamerunu jesienią 2014 roku. Wystawę tworzą trzy oddzielne reportaże. Przestawiają skrajnie różne tematycznie trzy oblicza Kamerunu: zjawisko kulturowe osadzone w przestrzeni miejskiej; mistyczny, duchowo-religijny obrzęd oraz społeczny dokument przestawiający codzienność wyizolowanej wioski pigmejskiej. Łączy je położenie geograficzne, wyjątkowość i autentyczność wydarzeń.
Pierwsza historia opowiada o obrzędzie uzdrawiania starszej kobiety. Oparty na kulcie bwiti rytuał plemienia Fang ma w sobie wiele z obrzędów chrześcijańskich. Rytuał uzdrawiania odbywał się częściowo w świątyni, a ceremonia miała w sobie coś z katolickiej mszy. Zdjęcia doskonale obrazują połączenie starego afrykańskiego kultu bwiti z motywami chrześcijańskimi oraz duchowość i religijność tego wydarzenia.
Drugi reportaż prezentuje Festiwal Nguon odbywający się w mieście Foumban. To niezwykłe trzydniowe święto, przepełnione barwami i dźwiękami nawiązuje do powstania królestwa w 1394 roku i przedstawia sąd sułtana. W Foumban mieszka sułtan, który stoi na czele wszystkich królów. Podczas Festiwalu sułtan rozmawia z podwładnymi o ich problemach, przyjmuje od nich dary i bierze udział z innymi królami w paradzie wolności. Autorkę zafascynowali głównie zwyczajni uczestnicy święta, a nie pierwszoplanowy bohater. Powstała dzięki temu historia opowiedziana portretami, emocjami i niesamowitą energią wypływającą z uczestników z sądem sułtana w tle.
Trzecia opowieść osadzona jest w lasach deszczowych w zachodniej części Kamerunu. Bohaterami zdjęć są Pigmeje Baka. Autorce udało się dotrzeć do położonej w głębokiej dżungli wioski. W składającej się z 13 szałasów osadzie Magda Kwiatkiewicz obserwowała i dzieliła życie z jej mieszkańcami. Powstał wyjątkowy reportaż o miejscu i ludziach żyjących tak daleko od cywilizacji.